Müzik Akademisi

Müzik Akademisi

Küçükçekmece Belediyesi Müzik Akademisi çocuklara akademik alanda müzik eğitimi vermek ve yarının müzisyenlerini yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla eğitim hizmeti vermeye başlamıştır.
Öncelikli amacı olan akademik müzik eğitimi vermenin yanında ilçe halkını geleneksel müzik kültürü ve dünya müzik kültürleri ile de tanıştırmak ayrıca sanatsal etkinlikler düzenlemek için de yoğun çalışmalar yürütmektedir.

AKADEMİK EĞİTİM
Akademide 8-16 yaş grubu öğrenciler gerçekleştirilen genel yetenek sınavı ile eğitime hak kazanmakta ve seçtiği enstrüman alanında öğrencilerimizle birebir eğitimler gerçekleştirilmektedir.

Müzik Akademisinde genel yetenek sınavı ile eğitime hak kazanan öğrencilerimize kendi tercihleri doğrultusunda 2 veya 4 yıllık akademik müzik eğitimi ücretsiz olarak verilmektedir.

Eğitimler İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuvarı Müzik Bölümü ile yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde yapılmakta, eğitimini başarı ile tamamlayan öğrencilerimiz sertifika almaya hak kazanmaktadır
Akademik branşlara 2021 yılında yeni bir disiplin olan Elektrik Gitar branşı eklenmiştir

EĞİTİM BRANŞLARI

Bağlama
Piyano
Keman
Gitar
Elektrik Gitar
Davul
Ses Teknolojileri ve Tonmeisterlik
Armoni-Solfej (Ortak Branş)
Sanat Tarihi (Ortak Branş)

Öğrencilerin okul durumları göz önünde alınarak belirlenen ders programı doğrultusunda her öğrenci ile birebir dersler gerçekleştirilmektedir. Birebir işlenen branş derslerinin yanında Armoni - Solfej ve Sanat Tarihi (Müzik Kültürü) dersleri de tüm öğrencilerin alması gereken ortak derslerdir.

MASTER CLASS EĞİTİMLERİ

Akademik eğitime devam eden öğrencilerimiz branşlarına göre çaldıkları enstrüman ile ilgili gelişimlerinin izlenmesi, onlara rehberlik edilmesi ve çalışmalarının pekiştirilmesi gibi amaçlar ile alanında uzman eğitmenlerimiz tarafından ayda 1 defa düzenlenen masterclass eğitimlerine katılmaktadır.

KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Müzik Akademisi ulusal ve uluslararası konseptte tasarlanmış müzik kültürü sanat programları ile akademik paneller, geleneksel müzik söyleşileri ve birbirinden farklı etkinlikler ile sanatın merkezi olmaktadır.
Eğitimlerin ve kültürel faaliyetlerin her gün üzerine yenilerinin eklenerek geliştirilmesi yönünde büyük bir çabanın sarf edildiği Müzik Akademisinde eğitsel faaliyetlerin yanı sıra atölye, söyleşi vb. etkinlikler düzenlenmektedir. Bunun yanında büyük bir yenilik olarak müzik alanında pozitif katkı sağlayacak olan ve profesyonel bakış açısı ile son teknoloji cihazlarla donatılmış bir müzik kayıt stüdyosu da Stüdyo Akademi adı ile 2021 yılında ilçemize kazandırılmıştır.

STÜDYO AKADEMİ MÜZİK KAYIT STÜDYOSU

Müzik Akademisi bünyesinde 2021 yılında Stüdyo Akademi adı ile 1adet müzik kayıt stüdyosu kurulmuştur.
Son teknoloji ile oluşturulmuş olan kayıt stüdyosunda amacımız; öğrencilerimizin yaratıcılıkları ile ürettikleri eserleri, icra ettikleri müzikleri kayıt altına almaktır. Ayrıca Müzik Akademisi bünyesinde ses kayıt teknikleri dersi ile bu alanda kendini geliştirmek isteyen bireylere alacakları eğitim sonucunda bir yol haritası sunulması planlanmaktadır.

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ MÜZİK AKADEMİSİ BANDOSU

İlçemizdeki vatandaşların katılımlarıyla kurduğumuz Küçükçekmece Belediyesi Müzik Akademisi Bandosu çalışmalarına başlamıştır. Bandomuzu resmi bayram törenlerinde gerçekleştireceği faaliyetlerle Küçükçekmece halkıyla buluşturacağız.

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ MÜZİK AKADEMİSİ KENT ORKESTRASI

Küçükçekmece Belediyesi tarafından kurulan orkestra, ilçe halkına ve İstanbul geneline kültürel faktörler ve müzik ile ilgili içerikler oluşturup sunmayı amaçlamaktadır.

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ MÜZİK AKADEMİSİ ÇOK SESLİ KOROSU

Çok Sesli koro (polifonik), farklı türden seslerin (soprano-kadın, alto-kadın, tenor-erkek, bas-erkek) farklı melodilerin bir arada uyum içerisinde söylemesidir. Küçükçekmece vatandaşlarının katılımlarıyla kurulan koronun bu doğrultuda faaliyetlerini sürdürmesi planlanmıştır. Aynı zamanda kurulacak olan Müzik Akademisine bağlı orkestra ve bandoyla beraber faaliyet göstermesi de amaçlanmaktadır.

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ MÜZİK AKADEMİSİ SES TEKNOLOJİLERİ VE TONMEİSTERLİK

Ses Teknolojileri ve Tonmeisterlik eğitimi, akademimizde 2 yıllık bir eğitim olup ilk senesi teori, ikinci senesi stüdyo ve live a yönelik pratiklerin yapıldığı kapsamlı bir eğitim programıdır.